Peelingi kwasami


Jesień to najlepszy czas na zlikwidowanie przebarwień, odnowienie skóry i usunięcie blizn potrądzikowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest chemabrazja, czyli złuszczanie kwasami. Jak wskazuje sama nazwa (peel - złuszczać, obrać) peeling to zabieg polegający na usunięciu defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka i skóry właściwej. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty, których działanie polega na złuszczeniu martwej warstwy naskórka, a wraz z tym pozbyciu się zanieczyszczeń obecnych w zewnętrznych warstwach skóry.

 

Skóra staje się bardziej napięta, przebarwienia znikają, pory ulegają zmniejszeniu, cera jest świetlista i wyraźnie wygładzona, miękka i delikatniejsza. Kwasy zmniejszają grubość przerośniętej warstwy rogowej naskórka, zapobiegają gromadzeniu się mas rogowych tworzących zaskórniki. Procedura peelingu polega na aplikacji jednej lub kilku warstw roztworu na skórę, w celu kontrolowanego oparzenia chemicznego. Wiąże się to zazwyczaj z kilkuminutowym pieczeniem i uczuciem dyskomfortu, które zanikają w ciągu 2-3 minut. Przez następnych kilka dni skóra staje się ciemniejsza, bardziej napięta, po czym naskórek pęka i złuszcza się, odsłaniając nową świeżą warstwę. Stosuje się też kwasy, których działanie jest równie silne, ale pozbawione fazy złuszczania.

 

Przeciwskazania: zapalne choroby skóry w miejscu zabiegu, skłonność do alergii.

 

Po zabiegu: nie drapać, nawilżać kremami, stosować maksymalne filtry słoneczne.

 

Stosujemy różne kwasy, w zależności od diagnostyki skóry. Są to delikatne kwasy migdałowe, azelainowe czy silniejszy ascorbinowy. Dla skór szczególnie wymagających kwas salicylowy czy glikolowy w odpowiednim stężeniu.